Witaj w świecie najświeższych informacji ze rynku finansów w kraju!

Rynek Finansowy

Rzeczoznawca – co bierze pod uwagę, wyceniając nieruchomość pod kredyt hipoteczny? 27 styczeń 2021 | Posted in Domyślne

Podstawowym obowiązkiem rzeczoznawcy jest wycenia nieruchomości pod kredyt hipoteczny. Wiąże się ona z koniecznością ustalenia, czy dana nieruchomość może być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Jeśli nie, bank może uznać, że udzielenie kredytu na określonych warunkach nie będzie możliwe. Oznaczać to będzie konieczność wpłacenia wyższego kapitału własnego lub też znacznie wyższe koszty całego zobowiązania.

Wycena nieruchomości – podstawowe aspekty

Wycena nieruchomości to bardzo skomplikowany proces, który tylko w niektórych sytuacjach może być zrealizowany zdalnie, co rzecz jasna ma związek z panującą pandemią. Jeśli zobowiązanie wobec banku jest wysokie, a wkład własny jest stosunkowo niski, to zdalne przeprowadzenie wyceny raczej nie wchodzi w grę. Tak czy inaczej, rzeczoznawca weźmie pod uwagę kilka istotnych aspektów:

Lokalizacja – mało kto wie, że lokalizacja danej nieruchomości może podwyższyć jej wartość o dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli jest ona korzystna z punktu widzenia potencjalnego inwestora, to z pewnością będzie ona bardziej atrakcyjna z punktu widzenia banku.

Stan budynku – na ogólną wycenę ma wpływ również stan techniczny budynku. Poza podziałem na stany i etapy wykończenia (np. etap surowy zamknięty), uwzględnia się również aktualną jakość elewacji. Poza tym rzeczoznawca weźmie również pod uwagę wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, które klient może chcieć remontować.

Dodatkowe atuty – można je podzielić na kilka różnych rodzajów. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście wyposażenie. Jeśli w skład nieruchomości wchodzą wysokiej jakości meble, kina domowe, 50 calowe TV itd., to wartość takiej nieruchomości istotnie wzrasta. Wpływ na wzrost jej ceny ma również zastosowany typ ogrzewania i wysokość czynszu (ewentualne mieszkania bezczynszowe).

Poza tym rzeczoznawca sprawdzi również, czy na danej nieruchomości nie ma żadnych dodatkowych obciążeń finansowych. Wbrew pozorom mogą być one bardzo wysokie. Tym samym przyszły nabywca budynku lub mieszkania, ma obowiązek sprawdzenia, czy nie jest ono np. przedmiotem hipoteki lub innych form zadłużenia.

Podsumowanie

Praca rzeczoznawcy nie jest łatwa, podobnie również jak zakup domu lub mieszkania. Mimo to nie można zapominać, że to właśnie od stanu nieruchomości, może zależeć wysokość kosztów danego kredytu. Dlatego zawsze bardzo ważne jest, by klient sam (na własną rękę) sprawdził, czy nieruchomość zapewnia nam możliwość zaciągnięcia opłacalnego kredytu hipotecznego. Jeśli nie, czas poszukać czegoś innego.

 
 
null