Witaj w świecie najświeższych informacji ze rynku finansów w kraju!

Rynek Finansowy

Analiza możliwości finansowych 24 listopad 2020 | Posted in Domyślne

Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu podstawową kwestią, o której musimy pamiętać jest to przeprowadzenie analizy możliwości finansowych. Kredyt gotówkowy zaciągany na kilka lat jest bardzo poważną decyzją i zobowiązaniem, a zatem już w chwili, gdy podejmujemy taką decyzję, musimy bardzo skrupulatnie przeanalizować sytuację naszego domowego budżetu. Pod uwagę musimy wziąć wiele różnych kwestii? Podstawową są oczywiście nasze stałe źródła dochodu oraz wszelkiego rodzaju wydatki. Kiedy dokonamy takiej analizy zdecydowanie łatwiej będzie nam ustalić, na jak wysokie raty jesteśmy w stanie sobie pozwolić, aby bez problemu starczyło nam środków na tak zwane życie oraz na wszelkie niezbędne wydatki w ciągu miesiąca.

W sytuacji kiedy jednak mimo analizy naszych możliwości zaczną się pojawiać problemy ze spłata zadłużenia bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład wydłużenie terminu spłaty - kredyt gotówkowy na 5 lat bądź na 10 lat okaże się strzałem w dziesiątkę, a jednocześnie pozwoli na zmniejszenie comiesięcznych rat. W ty przypadku ostateczny koszt takiego kredytu będzie wyższy, jednak nie wpłynie znacząco na uszczuplenie naszego domowego budżetu, zaś planowanie wydatków okaże się znacznie łatwiejsze.

Przed wybraniem jakiejkolwiek oferty na kredyt gotówkowy i podjęciem decyzjo o jego zaciągnięciu, powinniśmy sprawdzić, jaka jest nasza aktualna zdolność kredytowa. To chyba najważniejszy punk całej procedury, bez zdolności kredytowej żaden bank nie udzieli nam kredytu. Ten czynnik jest zawsze uwzględniany przez banki i pełni istotną rolę. Z reguły to przede wszystkim na tej podstawie naszej zdolności kredytowej instytucja bankowa podejmuje decyzję o przyznaniu, bądź też nie pożyczki osobie ubiegającej się o kredyt. W przypadku określania zdolności kredytowej najistotniejsza jest oczywiście wysokość a także źródło uzyskiwanych dochodów. Innym niezwykle ważnym czynnikiem będzie historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych. W sytuacji kiedy w przeszłości wszystkie swoje zobowiązania spłacaliśmy w odpowiednim terminie bez żadnych zaległości, to bank od razu będzie spoglądał na nasz wniosek łaskawszym okiem. Tym samym będziemy mieć zacznie większą szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji banku. Pamiętajmy również o tym, że historie kredytową możemy zbudować sobie sami. Wystarczy że odpowiednio wcześniej kupimy coś na raty a następnie spłacimy je w terminie. Takie działanie spowoduje że dla banku będziemy od razu wiarygodnymi klientami.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Oto kilka najważniejszych czynników, od których uzależniona jest zdolność kredytowa:

  • historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych - banki zwracają dużą uwagę na to, czy raty wcześniejszych kredytów były spłacane przez nas w odpowiednim terminie,
  • nasz wiek,
  • stan cywilny,
  • a także cel, na jaki chcemy przeznaczyć zaciągnięty kredyt.
  • wysokość, systematyczność a także źródło uzyskiwanych przychodów

 
 
null