Witaj w świecie najświeższych informacji ze rynku finansów w kraju!

Rynek Finansowy

Bank czy parabank - dokąd udać się po pożyczkę? 22 wrzesień 2020 | Posted in Domyślne

Życie często nas zaskakuje, co jest jego niewątpliwą zaletą. Drobny problem polega na tym, że czasami zaskakuje nas niezwykle negatywnie, na przykład nagłą koniecznością spożytkowania większej sumy pieniędzy na niezbędny cel, taki jak sfinansowanie leczenia naszego zwierzaka domowego czy remont dachu naszego domu, bo ten przecieka. W takim wypadku wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze i szybsze: kredyty gotówkowe czy pożyczka z parabanku. Choć z całą pewnością powinno się być w tej kwestii obiektywnym, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że opcja pierwsza, pomimo wielu przeszkód po drodze, ostatecznie jest dużo bezpieczniejsza. Ale po kolei.

Nie ulega wątpliwości, że aby otrzymać kredyt, należy spełnić pewne wymogi, których oczekuje od nas bank, z którym podjęliśmy decyzję o współpracy. Przede wszystkim istotne jest, aby mieć pewne źródło dochodu, najlepiej poparte umową o pracę. Nie jest istotna wysokość zarobków - nawet jeśli uważamy, że nasze zarobki nie są szczególnie wysokie i plasują się niewiele powyżej pensji minimalnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank to zaakceptuje i przedstawi ofertę, która nie naruszy naszego budżetu w tak znaczącym stopniu, by przeszkadzać w życiu. Owe źródło dochody musimy udowodnić za pomocą zaświadczenia od pracodawcy i uporać się z mnóstwem koniecznych dokumentów. Istnieje jednak pewna opcja dla osób, które nie są w stanie poświadczyć swoich dochodów umową o pracę i zarabiają na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło - mowa tu o kredycie bez zaświadczenia o zarobkach. W takiej sytuacji zaświadczenie od pracodawcy nie jest konieczne i w zupełności w ramach dowodu wystarczy nasza umowa, na podstawie której pracujemy. Warto tutaj jednak pamiętać o pewnej niedogodności. Mianowicie, kredyt bez zaświadczenia o zarobkach oferuje zwykle dużo mniejszą kwotę niż bywa to w przypadku tradycyjnej jego formy. Kolejnym istotnym warunkiem jest nasza historia kredytowa, która powinna być w miarę możliwości jak najbardziej czysta pod względem zalegania ze spłatami czy posiadania komornika na karku.

Jak zatem widać, aby dostać kredyt w zwykłym banku, trzeba spełnić nieco wymagań. Wiele osób, które nie są w stanie lub nie mają chęci im sprostać, zaczynają się w tym momencie poważnie zastanawiać nad skorzystaniem z pozornie dużo prostszej opcji, a więc usług, które oferuje parabank. Kusi tutaj wszystko: suma, jaką możemy pożyczyć, pozornie dogodne warunki, elastyczny okres spłaty i - co też może być istotne - bardzo sprawna realizacja usługi. Niestety, należy tutaj brać pod uwagę fakt, że nie są to przesadnie przyjazne instytucje i w dużej mierze żerują na osobach, które są w tarapatach finansowych. W umowach prezentowanych przez parabanki znajduje się wiele kruczków i pułapek, które mogą zapędzić nas w jeszcze większy finansowy dół, niż moglibyśmy się spodziewać. Nie warto zatem ryzykować - kredyty gotówkowe bierzmy tylko w tradycyjnych bankach.

 
 
null