Witaj w świecie najświeższych informacji ze rynku finansów w kraju!

Rynek Finansowy

Pożyczka i kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń 15 listopad 2018 | Posted in Domyślne

Biorąc kredyt gotówkowy czy też pożyczkę często zastanawiamy się, jak będzie wyglądała kwestia ewentualnych zabezpieczeń, czy bank ich od nas zażąda, czy też nie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu wątpliwości, gdyż każdy z banków ma inną politykę odnośnie stosowania zabezpieczeń do kredytów gotówkowych. Poza tym kwestia ewentualnych zabezpieczeń w dużej mierze zależy od nas samych jako Klientów, gdyż każdy z nas jest zainteresowany kredytem w innej wysokości oraz ma inną przeszłość kredytową.

Ogólnie rzecz biorąc, banki udzielając kredytu gotówkowego, najczęściej nie żądają od wnioskodawcy żadnych zabezpieczeń majątkowych, weksla in blanco, ani poręczenia. Ewentualne prośby o dokonanie zabezpieczenia pojawiają się rzadko i z reguły mają miejsce w nietypowych sytuacjach. Kredyt gotówkowy udzielany bez zabezpieczeń stał się czymś naturalnym, nieomal normą i taka oferta nikogo już nie dziwi.

Prośba o przedstawienie zabezpieczeń może się pojawić w sytuacji, kiedy na przykład nie posiadamy żadnej historii kredytowej, czyli nie braliśmy nigdy kredytu w żadnym z banków. W takich sytuacja Klient jako nieznany bankowi może zostać poproszony na przykład o ubezpieczenie jego spłaty. Takie ubezpieczenie co prawda nieco podnosi koszt kredytu, ale jednocześnie jest korzystne ze względu na bezpieczeństwo Klienta, gdyż przy utracie pracy (nie z jego winy i nie na skutek rozwiązania przez niego umowy o pracę), lub innych zdarzeń losowych ubezpieczyciel przejmuje spłatę kredytu za Klienta. Kolejną sytuacją, kiedy bank może poprosić o przedstawienie zabezpieczenia jest ta, kiedy po sprawdzeniu naszej historii kredytowej okaże się, że w przeszłości mieliśmy problemy z regulowaniem zobowiązań bankowych. W takiej sytuacji niestety samo ubezpieczenie spłaty kredytu najczęściej nie wystarczy i możemy zostać poproszeni o zabezpieczenie w postaci poręczenia osoby trzeciej.

Na możliwość pojawienia się prośby o dokonanie zabezpieczenia ma wpływ również wysokość kredytu, o jaką chcemy się ubiegać. W większości przypadków przy niewielkich kredytach w wysokości od 20 do 50 tysięcy złotych nie zostaniemy poproszenie o ich zabezpieczenie, jeżeli nie znaleźliśmy się w wyżej opisanych sytuacjach. Zabezpieczenie może być wymagane przy wyższych kwotach kredytów powyżej 50 tysięcy złotych i to najczęściej w formie poręczenia. Jednakże trudno ostatecznie uzależniać ewentualność przymusu dokonania zabezpieczenia od wysokości wnioskowanego kredytu. Banki są w tym zakresie elastyczne, choćby ze względu na Klienta, to znaczy inaczej podejdą do dyrektora większej firmy z dużym dochodem, a inaczej do pracownika fizycznego zarabiającego 2000 zł.

 
 
null